One thought on “C++ Dersleri – 1 – C++’a Giriş..

 1. Hocam, dersler için teşekkür ederim.
  Dev C++’da programı çalıştıramıyorum. Derleyici hata vermiyor, çalıştır’a basıyorum ama çalıştırmıyor. Yardımcı olursanız memnun olurum.
  Teşekkürler.

 2. @arbak ; teşekkürler,umarım faydalı oluyordur..

  @fırat ; çalıştıramadığınız programın kodlarını kopyalayıp buraya koyarsanız yardımcı olabilirim.
  Programı ekranda tutmak için gereken şeylere dikkat edin,yanlış yapmış olabilirsiniz.
  Sorunu hala çözemediyseniz tekrar buradan bildirirsen elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım..

 3. @fırat ; hocam valla derste yazdığım kodların çalıştığını zaten videoda da görmüşsünüzdür,sizde nasıl çalışmadı anlamış değilim gerçekten.. :S

 4. hocam ilk dersinizi az önce dinledim ve sizi bir konuda tebrik ediyorum o da şu ki daha en başta sizin derslerinizi takip edicek arkadaşları motive etmek adına çok olumlu şeyler söylediniz.

 5. @fatih ; yorumun için teşekkür ederim.Ben bu dili öğrenirken herkes çok zor çok zor demişti.İnsanda nasıl bir kötü psikoloji yarattığını bilirim o tür söylemlerin.O yüzden insanların gözünde büyütmek istemediğim için böyle söyledim.Birçok insan yapabiliyorsa bizde yapabiliriz..

 6. bu güzel hizmet için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.Bu derslere ilave olarak Python dilini de eklemeniz mümkün mü?.

 7. @astronom;güzel görüşün için teşekkürler.
  Python’u bende bilmiyorum.
  İlerleyen zamanlarda C#,Java gibi popüler dillerinde anlatımını yapmayı düşünüyorum ama öncelikle C++ bitmeli.
  Olurda Python’u da öğrenebilirsem söz anlatımını yaparım ( :

 8. Hocam videolara bir an önce başlayacağım. Çok güzel bir anlatım olmuş, ellerinize ağzınıza sağlık… Size destek olmak için sitemde bir tanıtım yazısı yayınlayacağım, bununla ilgili olarak mail atabilirsiniz. 🙂

  Anlatımlarınız için tekrar teşekkürler.

 9. Muhammed kardeşim,aynı yaştayız kardeşim diyorum umarım kusura bakmazsın,öncelikle bu hizmetin için seni tebrik ediyorum..Ben bir Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisiyim.Bu dili öğrenmeye çalışan bir çok insana yardımcı oluyorsun keza bana da yardımcı oldun teşekkür ederim.
  Seninde değindiğin gibi bu tarz işlerle uğraşmaya niyetlenen çoğu insan,diğerlerinin olumsuz yorumlarından sonra henüz başlamadan vazgeçiyor.Özellikle yurtdışında insanlar birbirlerini bu tarz konularda cesaretlendirirken bizler birbirimizin önünü kesiyoruz.Umarım bu huyumuzu düzeltebiliriz.
  Tekrar teşekkür ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum.Burası takip ettiğim sitelerden birisi olacak bundan böyle.

 10. @Juba; güzel ve teşvik edici yorumun için çok teşekkürler kardeşim..
  Dediğin gibi maalesef ülkemizde teşvikten öte ayağını kaydırabilme mantığı işlemekte.Umarım iyi dileklerin gerçekleşir,tekrardan sağolasın..

 11. Muhammed abi VideoLarı qercekten cok basarıLı anLatıyorsun. SaoLsın. Aradıgımı bu sıtede buLdum. Ben bu diLe yenı gırıs yaptım. Bana önerecegın Bi kitap var mı? (Yenı basLayanLar ıcın) Simdiden tesekkurLer…

 12. @Muhammed kardeşim; Güzel görüşün için teşekkürler.
  Eğer yeni başlıyorsan C’den başlamanı tavsiye ederim.
  Ama öncelikli olarak C++ öğrenmek istiyorum diyorsan önerebileceğim bir kitap yok açıkcası.Çünkü piyasada olan bütün kitaplar C bildiğimizi düşünerek anlatım yapıyorlar.
  Eğer uygun bir kitap görürsem buradan yazarım tekrar..

  İyi çalışmalar ( :

 13. Gerçekten çok kaliteli videolar.İçten ve isteyerek yaptığın ilk videoda kendini gösteriyor.Umarım devam edersin C++ derslerine.Kolay gelsin..

 14. Öncelikle tebrik ve teşekkürler.
  toplama işlemleri konusunda istisnai bir sorum olacaktı
  ben 1den yüze kadar olan sayıları toplamak istesem ama içinde 2 olan sayıların hariç tutulmasını istesem bu nasıl olurdu?
  Cevabın için teşekürler

 15. @mustafa;ilk videoda bunu kısa yoldan yapman biraz zor.Çünkü ilk derste for döngüleri falan işlenmedi.
  İlk derse göre mantık yürütürsek uzun yoldan şu şekilde düşünülebilir; toplam=99 şeklinde int bir değişken tanımlarız.Sonra matematikten bildiğimiz toplam*(toplam+1)/2 ile ekranda gösteririz.Bu ifade 1 den 100 e kadar olan sayıların tolamını gösterir.Ardından 2,12,32,42,52.. giden sayıları toplatıp çıkartırız.Ve 20 ile 29 arasındaki sayıları ilk baştaki gibi kısa olarak toplayıp genel toplamdan çıkarırız.
  Uzun olsada bu şekilde yapabilirsiniz..

 16. yorumu yanlış yere mi yaptım bilemiyorum . Aslında maksadım size ulaşmaktı.
  ben aslında for döngüsüyle for(ikilisayilar=2;ikilisayilar<=100;ikilisayilar+10) gibi bir şeyle bunu başardım:)
  ama bu doğru bir çözüm değildi tabili çünkü 20 21 22 23 24 25 gibi sayılar istisna arzediyor… farzedin ki bu 100 e kadar değilde 1000 e kadar bu sefer 200 ile başlayan bütün o yüz rakam istisna oluyor.220ler 320 ler falan.
  çok aradım hemen her videonuzu anlamak için çaba sarfettim.
  ama zannediyorum ki aslında sorun tüm sayıları ekrana yazdırıp veya yazdırmayıp işte herneyse tüm sayılardan içinde 2 geçenleri çıkarmak veya sıfıra eşitlemek…bu sayade toplama sonucu değişmez. çok aradım bir süzgeç kütüphanesi veya bu işi gören bir operator yokmu ki. anlamıyorum:) neler diyorum ben ya:)
  bunun için öğrenmek ten öte tecrübe gerekiyor. yorumlara yazdığım mail adresini görüyorsanız bana bir mail atarsanız çok memnun olacağım…

 17. Derlseriniz gerçekten güzel hazırlanmış. Teşekkür ederim. İsim belirterek paylaşak sorun olur mu acaba? Bu arada siteniz de kendiniz hakkında da bir kaç bilgi verseniz çok iyi olur.

  İyi çalışmlar dilerim.

  B.Selçuk ÖKSÜZ
  Erciyes Üniversitesi
  Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

 18. @Mustafa; Evet for döngüsüyle dediğiniz şekilde yapılabilir.Ben for döngüsünü bilmediğinizi zannetmiştim ( :
  Bahsettiğiniz şeyi anladım tam olarak.
  For döngüsünü 2 kere kullanın.
  İlk döngü 0 ile 200 arasındaki sayıları toplasın ve 2,12,22,32…192’ye kadar olan kısım içinde bir for döngüsü yapın sizin dediğiniz gibi ve onların toplamını ilk toplamdan çıkarın.Bu kısım birinci işlem.
  Daha sonra 200 ile 300 arasını direk atlayın.
  300 ile 1000 arasını toplayın.İlk baştaki gibi 302,312,322…. 992 sayılarını for ile toplatıp genel toplamdan çıkartın ve genel sonuca ulaşın.
  Umarım anlatabilmişimdir.. ( :

  @Selçuk Öksüz; Sitenize yorumumu yaptım.Buradan da söyleyeyim,ilginiz için teşekkürler.Tabiki bütün videoları paylaşabilirsiniz,maksat daha çok kişiye yayılması zaten.
  Kendimi tanıtma olayını da yakın zamanda yapmayı düşünüyorum.
  Kısmet diyelim.. ( :

 19. Bu arada bir öneride bulunmak isterim, videolar daki kodları da burada ya dosya olarak yada kod olarak paylaşmanız daha faydalı olabilir diye düşünüyorum. Ama karar sizindir.

  Kendiniz ile alakalı bilgi ve iletişim sayfanızı da bekliyorum.

  B.Selçuk ÖKSÜZ

 20. @B.Selçuk Öksüz;Videodaki kodları burada konu içerisinde paylaşmayı bende başta düşünüyordum ancak kodları verirsem izleyenlerin kodları kendileri yazmayıp direk kopyala yapıştır yaparak çalıştıracaklarını düşündüm ve vazgeçtim.Bir yandan paylaşmak ağır basıyor bir yandan paylaşmamak,inanın bende bilemedim..

 21. muhammed abi ben C++ a merakım olduğundan yeni başladım.
  1. videonuzda [int x;] yazdığımda sadece int koyu oluyor. bütün videodaki kodları yazıyorum hata veriyor. hatada int satırını kırmızı yapıyor. ne yapmalıyım .?

 22. @fatih;int anahtar kelime olduğu için program otomatik olarak onu koyu yapıyor.Hatada int satırını kırmızı yapıyor diye hatanın illa o satırda olduğunu düşünme.Üst satıra falanda bak belki noktalı birgül vs unutmuşsundur.

 23. @fatih;main()’den sonra açtığın parantez normal parantez değil süslü parantez olucak. { } gibi..

  main() {

  }

  şeklinde..

 24. C++ ve diğer çalışmalarınızı inceledim. Çok hoşuma gitti yararlı şeyler yapıyorsunuz, hiçbirisi boş iş değil. C++ öğrenmek isteyen arkadaşlarım çıkıyor, onlara sitenizi tavsiye ediyorum, incelemesini istiyorum.
  Başarılarınızın devamını diliyorum.
  İsmail YEŞER

 25. Ben bir mühendis öğrencisi olarak,C++ dersini gördüğümü belirtmek isterim.Fakat şimdi gördüğüm dersleri,videoları izledikten sonra daha iyi anladığımı farkettim.Böyle bir çalışma var mı bilmiyorum ama ilerde mantıklı bir program yapmak istiyorum.Yani ilk derste belirttiğiniz gibi,39 kez aynı komutu yazıyoruz 40ıncı defada yazmazsak program hata veriyor,işte diyelim 40.defada program bunu kendi yazcak ve hatasını gidericek.Ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?Teşekkür ederim.İyi çalışmalar…

  Mustafa Atilla Türktan
  Piri Reis Üniversitesi
  Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği öğrencisi.

  1. Değerli yorumunuz için teşekkürler.
   Fikrinize gelince;program bizim ne yapmak istediğimizi anlayacaksa o zaman esneklik kaybolmaz mı?

 26. Sitenizi seyretogren.com ‘da videolarda gördüm merak edip bir girmek istedim Siteniz çok güzel bu yaz bu derslere çalışacağım en azından alt yapımız olur. Sitenize abone de oldum takip edeceğim. Videolu dersler haricinde birde yazılı olarak yapılsaydı keşke. Video izleyemeyenler için iyi olurdu.

 27. Merhaba TaKa r10dan hatırlamıssındır beni kodlamayı yaptım ama 12.satırda hata veriyor nereyi yankış yaptım acaba? Kodlar

  #include
  using std::cout;
  using std::cin;

  main() (

  int x;
  cout <> x;

  )

 28. @zeyneb; Şuana kadar dersleri izleyemiyorum diyen tek kişi sizsiniz,düşünüyorum ama sorunun ne olabileceğini bulamıyorum açıkcası.En kötü ihtimalle youtube’a girip C# dersleri yazın ve oradan izleyin.

  @micnux; main() {

  }

  main içindeki kodlar normal parantez değil üstte gösterdiğim gibi süslü parantezler arasında yazılmalı hocam..

 29. Harikasın sonunda yapabildim cout’ları count yazıyormuşum o yüzden hata veriyormuş 😀

 30. Merhabalar,
  Derleyici olarak Dev C++ kullanıyorum.3 gün önce yüklediğimde derleyici iyi çalışıyordu ancak bu gün kod yazarken bir yazım hatası yaptığımda (Örn: scanf(%f,sayi) şeklinde sayi değeri girerken “sayi” değişkeninden önce “& ” adresleme yapmadığım zaman) derleme hatası vermek yerine .exe dosyasını çalıştırıyor. Sayı girişini yaptığımda ise .exe hatası vererek program kapanıyor. Sebebini biliyorsanız yardımcı olabilir misiniz.
  Teşekkürler.

  Ellerinize sağlık çok faydalı bir çalışma yapmışsınız.

 31. hocam emeğiniz için gerçekten çok teşekkür ederim , Allah razı olsun , küçük bir ricada bulunabilirmiyim ,youtube kanalınızda playlist şeklinde ayırabilirmisiniz videoları , şimdiden teşekkür ederim.

 32. tşkler hocam çok iyi anlatıyorsunuz bundan sonra takipçinizim sizi izlemeye devam edecem

  benim dev c ++ kurdum da yalnız türkçe kurmadı inglizce kuruldu ayarlar v.s kısmı yok mu türkçe

  yapsak hocam

 33. @hxbb3;benim kanalıma girince bütün videoları sıralı olarak görebiliyorsunuz zaten.
  @idris;bırak ingilizce kalsın,senin için daha iyi olur.

 34. #include
  using std::count;
  using std::cin;

  main() (

  intx;
  cout <> x;

  )
  ya ben böyle yazıyorum derle dedikten sonra hata veriyo main() ( kırmızı oluo

 35. emre main () () değil main () {} şeklinde yapmalısın, bende de oldu bu.

 36. hocam derle yaptığımda hata veriyo namescape std not allowed in using-declaration diyor

 37. seni allah çıkardı karşıma videolarının çok faydasını göreceğimi umuyorum teşekkür ederim emek sarfedip insanların hizmetine sunmuşsun…

 38. Allah razı olsun…Bilgi paylaşmak kolay değildir. Genelde herkes kendi faydasına kulanmak ister. Kendinizi iyi yetiştirmişsiniz, yetinmeyerek başkalarınada yardımcı oluyorsunuz. Hemde hiç bir karşılık beklemeden. Yüreğinize ve ağzınıza sağlık. İyi çalışmalar, Saygılar…

 39. hocam ilk derste girdiğim kodda hata veriyor neden verdiğini anlamadm yardımcı olursanız sevinirim
  #include
  using std::cout;
  using std::cin;

  main() {
  int x;
  cout <> x;

  }

 40. hocam paylaşımlarınız için yeşekkür ederim.Derslerinizi yeni keşfettim ve açıkçası hoşuma gitti.İnşallah derslerinize sürekli devam edecem…

 41. hocam merhaba bu anlattığınız dersleri pdf olarak paylaşacağım demissinizde ne zaman paylaşırsınız benim vize haftam var 1 hafta sonra deli gibi not arayıp duruyorum teşekkürler site çok güzel olmuş bizim hocalardan daha iyi anlatıyorsun 🙂

 42. c++ yeni başladım. anlatımınız çok güzel, çok faydalı bir site, emeğinize, yüreğinize sağlık…

 43. iyi çalışmalar kolay gelsin, gerçekten iyi emek verilmiş bir iş çıkatmışsınız elinize sağlık. Ancak ben proglama dili hakkında hiç bir şey bilmiyorum, yani açacak olursam bu kodlarla neler yapılabilir ve ne gibi getirisi olabilir? Bunun hakkında cevep yazarsanız sevinirim.

 44. Ben daha bugün basladım ve program hakkında hiç bir bilgim yok. C++ kodlarından bilgisiyar oyunlarıda yapabilirmiyiz .

 45. merhaba Muhammed bey! bilgisayar programcılığına nereden ve nasıl başlasam diye araştırırken sitenizi buldum.Çok güzel ve faydalı bir çalışma olmuş.dersleri takip etmeye çalışacağım.fakat her zaman internete bağlanmamız mümkün olmuyor.bu yüzden videoları kaydedip, fırsat buldukça izlemeyi düşünüyorum.mümkünmü?

 46. Bu kodlar sadece Dev C++’da mı kullanabilirim yoksa Turbo C++ da yazılmış bir kodun aynısını Dev C++’da yazsam çalışırmı? Kısaca Dev C++ ile Turbo C++ varsa arasında fark nedir?

 47. Üstad. Son derece net ve bir o kadar da saygılı bir üslubunuz var. Yaşım ilerlemiş olmasına rağmen ilgi duyduğum programcılığı; özellikle de C++ dilini fırsat buldukça buradan takip edeceğim. Çaba ve gayretleriniz için çok teşekkürler. Saygılarımla

 48. Sayın Admin…Dev C++ da sizin ilk videonuzdaki ilk hello world lü olanı yazıyorum dogru olarak.ancak int x; de hata veriyor…. kodları yolluyorum… face hesabıma ulaşabilirsiniz…

  #include
  using std::cout;
  using std::cin;

  main() (

  int x;
  cout <> x;

  )

 49. hocam dersleri çok güzel üslupla anlatmışınız,bize böyl imkan sunduğunuz için ne kadar teşekkür etsek az.
  tek sorum var ben proğramlama hakkında hiçbir şey bilmiyorum. C den mi C++ dan mı başlamalıyım.? hocam dışndaki üstatlardan da cevap bekliyorum sorum için.

 50. arkadaşlar yazdığım kod bu fakat Hello word kısmında hata veriyo anlamadım gitti olmuyor bi türlü

  #include
  using std::cout;
  using std::cin;

  main() {

  int x;
  cout <> x;

  }

 51. derledikten sonra çalıştır komutunu verdiğimde hiçbirşey olmuyor.
  şunları girdim

  #include
  using std::cout;
  using std::cin;

  main() {

  int x;
  cout <> x;

  }

 52. hocam herşeyi dogru bişekılde yapıyorum ama sonunda derle diyorum. derlede kaydetmem icin biyer veriyo kaydediyorum . ondan sonra sistem belırtılen dosyayı bulamadı diyo . . neyapmam gerek acaba ?????????????

 53. ve yanlış yazmışsınız beyler böle olcak
  #include
  using std::cout;
  using std::cin;

  main() {

  int x;
  cout <> x;

  }

 54. hocam ben bu dev ++ yerine visual studiu programımı kullansam olurmu bende var vs programı

 55. emeğinize sağlık teşekkürler daha sadece ilk derse bakabildim ama güzeldi

 56. Gercekten :ok Teşekkürler Biliyordum Bunları Fakat Gerçekten Güzel anlatmış 🙂
  Dinliyesim geldi Ninni Gibi Lan :))))
  Teşekkürler Kardeşim Sana Destek Çıkarız…

 57. Hakikaten çok güzel bir anlatım 🙂 Makina 1.sınıf öğrencisiyim tüm C++ videolarınızı indirdim vize için çok yararı olucak 🙂 Çok teşekkürler kolay gelsin 🙂

 58. S.a Bende C++ diline Yeni Başladım Ve Gerçekten Çok Güzel Anlatılmış Tşkrler. Ve Gerçektende Doğru Sizler Ve siz Gibiler Yapabiliyorsa Bizde Yapabileceğimize İnanıyoruz Zor Olsada İmkansız Değildir. Tskrler tekrardan

 59. Hocam size bir soru soracam.
  Sizin kullandığınız dev c++ programını indirdim kurdum ve başarıyla açıldı.
  Ama sizin yazdığınız kodları yazmama rağmen derleyici bir sürü hata veriyor hatta ilk satırdan bile.
  using std: :cout; ta bile hata veriyor nedenini anlamadım yardımcı olursanız sevinirim.
  kodlar:
  #include
  using std: :cout;
  using std: :cin;

  main() {

  int x;
  cout <> x;

  }

 60. slm abi ben program yazım diline meraklıyım üni okuduğum bölümle pek alaka lı değil ama pc diline cok merak saldım bunu yapmak tan büyük haz alıyorum paylaşımların bana Ön ayak oluyor şimdiden tşk

 61. slm ben kodları yazıyorum fakat derlenmedi diyor hep ama ben derle sekmesine de basıyorum sonra calıştır diyorum gene aynı derlenmedi diyor size zahmet yardım cı olurmusun şimdiden tşk :/

 62. Hocam ben ülkemizin en iyilerinden hemen sonra gelen bi üniversitemizde Makine mühendisliği okuyorum. Okulda hiçbişey anlayamıyorum. İlk vizeden önce bi ameliyat olmuş ve derslere de gidememiştim. Son gece yumurta kapıya dayanmıştı, bi çare bulmak lazımdı ama ne? Ve muhammed mastar C++ eğitim videoları! Hem de dev tabanlı aynı bizimki gibi. Gece 12de başlayıp sabah 5e kadar videolarınızı izledim ve herbirini uyguladım. O gece başında sınava girseydim alacağım not 0 idi. Sabahına girdiğim sınavda aldığım not:68! Bölüm ortalaması:46!!!
  Yarın sabah da 2.vizem var ve benim umutlarım yüksek, inanıyorum 🙂
  Ellerinize, emeğinize sağlık, teşekkürler.

 63. admin bey sizin yazmis oldugunuz kodlarin hepsini dogru bi sekilde giriyorum hatta ayri ayri 3 kere bile yazdim ben yanlis yazmis olabilirim diye ama yok tam hello world kismina geliyorum sizin yaptiginiz gibi kirmizi yazi yazmiyor normal duz siyah yazio acaba bunun bir taktigimi var yoksa benim pc’ demi isletim sistemim win-7 home basic (64kib) bundan mi kaynaklaniyor ???

 64. merhaba arkadaşım ben sizin yapmış olduguğunuz eğitimin ilk aşamasında hatayı aldım bile sizin gibi herşeyi yazdım ilk dersteki gibi derle diyorum kaydediyorum fakat çalıştır dediğimde
  “Kaynak Kod Dosyası Derlenmemiş” Hatasını Alıyorum Ve Çalıştır işlemi gerçekleşmiyor videodaki gibi ne yapmam lazım boşlukları felan herşeyi videodaki gibi yaptım en ince ayrıntısına kadar fakat bende bu hatayı verdi işte görürşünüzü alabilirmiyim teşekkürler.

 65. Merhaba . öncelikle gerçekten yaptığınız çalışma muazzam sizi tebrik etmek isterim. Ben C++ derslerine sizinle başladım ancak bir soru sormak istiyorum size

  anladığım kadarıyla biz bir sey girerken tanıtmamız gerekiyor ve yine anladıgım kadarıyla bunların cinsi var mesela hangı kodları kullancaksak ona göre tanımlama yapıyoruz sanırım. yani sormak istediğim sey

  bakın burda kullandıgınız.

  using std:: endl;

  gibi burdaki std nin anlamını merak ettim bunu acıklarmısınız kafama takıldı bir türlü yenı seyler ogrenemıyorum takıldı bı kere :))

 66. “Kaynak Kod Dosyası Derlenmemiş” Hatasını şöyle çözdüm. Dev-Cpp 5.2.0.2 TDM-GCC x64 Setup adlı programı indirdim.(Google’den aynısını kopyalayıp indirebilirsiniz.) Kurdum gayet güzel bir şekilde. Dev C++ ‘ a girdim. Daha sonra üstten araçlar -> derleyici ayarları -> derleyici takımı ayarlarından 32 bit seçeneğini işaretledim. “Kaynak Kod Dosyası Derlenmemiş” hatası birdaha sıkıntı çıkartmadı. Bişey daha eklemekte yarar var. 32 bit bilgisayarlar için geçerli olan bir çözümü sundum. 64 bit için dev c++ 5.2.0.2 ‘ın bir sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum. Çünkü programı indirdiğinizde 64 bit seçeneği ile geliyor. 32 bit olanlar çözümü uygulayabilirler 🙂 Teşekkür ediyorum.

 67. meraba hocam ılk dersınızı ızledım ve mukkemel dı ayrıca bu vıdeoları parasız yapmanız cok guzel bırsey bı cok sıtede paralı olarak verıolar gercı sızın vıdeolarınızı gounce cok daha anlatıcı oldugunu gordum basarılarınızın devamını dılerım 🙂

 68. öncelikle verdiğiniz emekten dolayı teşekkür ediyorrum …
  bi sorum olacaktı c ve c++ ta siyah ekrandan krtulmanın bi yolu yokmu hocam ?

 69. Merhaba Adminim. Videolar oldukça iyi görünüyor ellerinize sağlık… Yalnız ben Dev C++ değil de Visual C++ 2010 Express kullanıyorum. Bu programı kullansam bir sorun oluşur mu? Zaten ilk programlarımızı basit olması için MS-DOS arayüzünde yazacağımızı biliyorum. Bu komutları doğal bir Windows uygulamasının arayüzünde yazsak bir sorun oluşur mu peki?

 70. Söylemeyi unuttum da bu arada Dev C++ ile DirectX kütüphanesini kullanarak program hazırlayabilir miyiz (3D Oyunlar gibi)? Visual Basic ve C# dillerini biliyorum. Hatta Managed DirectX ve XNA’i kullanan programlar da yazdım ama C++ dilini bilmiyorum. Bu dilde de multimedya programlar yazmak ne kadar mümkün diye merak ettim?

 71. Hocam sizin yazıdığınız kodları yazıyorum kaydetme aşamasında kaydediyorum virüs buluyor.Ne yapmalıyım

 72. Merhabalar ben uygulamada gösterdiğiniz gibi işlemleri gerçekleştirdim fakat program çalışmadı ve hata verdi kodları tekrar kontrol ettim sorun yok yardımcı olursanız sevinirim…

 73. amin anlatım için saol yaşım 13 dedikleri yaptım oldu ama benim progaram ingilizce nasıl türkçe yaprım söylersen sevinirim

 74. Olmuyor, komutlar çalışmıyo yani hello world kırmızı bile çıkmıyo derle dıyorum int x den sonrakı cout hatalı dıyor çalıştır deyıncede cmd de anlamsız rakamlar çıkıyor çözüm ?

 75. abi şu ilk videoyu izledim ve tek bşy bile anlamadım ben daha hç bilmiyorum bu işi ama öğrenmek istiyorum brz daha ayrıntılı anlatabilirmisin

 76. ben bu progları nerden inireceğim ben online oyun kurmak istiyorum o yüzden bu programları bulabilceğim bir site lazım bana içinizde bana yardımcı olabilcek varsa veya online oyun kurmayı düşünen görüşebiliriz

 77. Hocam Ben Böyle Yaptım Bir Çok Hata WErdi Hata Weren Yerlere + Koycam
  #include
  using std::cout; +
  using std::cin; +

  Main () (

  int x; +
  cout <> x; +

  )

 78. çok merak ediyorum programlama dillerini sırf merakım yüzünden araştırırken sizi buldum. sadece video anlatımları ile öğrenebilirmiyim c++ ‘ı. bu arada çok sağolun.

 79. Helal olsun. Ben ve arkadaşlarım sizin sayenizde bir şeyler yapabiliyoruz sınavlarımızda. Emeğinize sağlık.

 80. Hocam Bu kodları ben nereden bulabilirim şuan daha kod yazamıyorum yardımcı olabilirmisin ??

 81. Meraba ben deniz bütün derslerinize calısacağım wolfteam metin 2 gibi hileler yapabilirmiyim

 82. Mustafa kardeşim Main () }

  { Böyle yapmalısın parantez değil bu ” },{ ” bunları kullancan gösterdiğim gibi yap düzelir

 83. vista işletim sisteminde klasör yerleri ile ilgili bir farklılık oldugundan bu program(dev c++) vistada calışmaz…

 84. “hocam” biliyorumkonu eskı ama cevap verırsenız tesekkür ederım ızledım std cout da hata verıyo oynısını yapıyorum haya su

  #include
  using std: :cout;——- hatayı burada verıyo kırmızı yazı std hatası dıyor nabıyım ??
  using std: :cin;
  main() {

  int x;

  cout <> x;

  }

 85. an itibariyle,hayatım kurtuldu.okulda ingilizce anlatıyorlar,hiçbirşey anlamıyorum ilk 2-3 dersi kaçırmışım,okulda anlattıklarına turist gibi bakıyorum ama şimdi anlamaya başladım,teşekkürler

 86. Hocam çok güzel destek çıktınız bana 😀 tam ümitsizliğe kapılmıştım ama artık korkmuyorum 😀 Yüreğinize sağlık

 87. Hocam anlatımlarınız çok güzel tebrik ederim ama bunlar benim hiç aklımda kalmıyor yani kodlar o kadar karışık ki yani hafızama girmiyor bunları kolay ezberlemenin bir yolu varmı? her 5 dakka bunları uygulasam ezberlermiyim?

 88. Admin Sizn Yazdığınz ”Hello World..” yazısını bende kırmızı yazmıyor .s

 89. hocam bn derse basladım fakat laptop un sesi acaba çok sey kaybeder miyim

 90. hocam bn derse basladım fakat laptop un sesi yok acaba çok sey kaybeder miyim

 91. hocam abim bilgisayar mühendisi ama siz daha güzel anlatıyorsunuz!
  onun anlattıkları bana biraz ağır geliyor…

 92. çok güzel anlatılmış başta ufak sorunlarım oldu ama hallediliyor.Sağolun anlatım için.

 93. Mehmet dedi ki..

  Admin Sizn Yazdığınz ”Hello World..” yazısını bende kırmızı yazmıyor .s

  MEHMET sen tırnak işaretini koymayıı unutmuşsun ” asfaf ” diye yazmayı unutmaunutma

 94. hocam ben sınıfa yeni katıldım inanın ümitsizlik kapımdaydı umarım iyi şeyler çıkar ortaya şimdiden emeğinize sağlık

 95. #include
  using std::cout
  using sdt::cin

  main() {

  int x;
  cout<<"hello world";
  cin x;

  }
  using sdt cin'de hata alıyorum

 96. #include
  using std::cout
  using std::cin

  main() {

  int x;
  cout<<"hello world";
  cin x;

  }
  main hatası ya pfff

 97. Merhaba. Ben ilk defa programlama dili öğrenmeye başlıyorum. Zor görünüyor. Gerçekten de o kadar zor mu? Ben orta dereceli css ve html biliyorum. Bu kadar zor değil.

 98. sayın hocam ben bunların hepsini yaptım done! uyarısınıda aldım fakat

  ctrl+f10 yaptıgımda tepki alamıyorum bunun nedeni nedir acaba?
  teşekkürler

 99. hocam şurda hata veriyo
  int x;
  count <>;
  diğerleri doğru
  bu arada programlamaya hevesliyim ilk adım sizce c++ mıdır ?

 100. Hocam merhabalar, nerden nasıl öğrenirim derken sizin sitenizi gördüm sayenizde öğrenicem inşallah. Aslında 2 yıllık programcılık mezunuyum ama sağolsunlar doğru düzgün hiç birşey göstermediler. Sizin sayenizde bu işi öğrenebilirsem hayatımın geri kalanını yazılımdan kazanmak istiyorum. Çok çok teşekkürler.

 101. hocam ben programlama dilini öğrenmek istiyorum önce Cden mi başlamalıyım yoksa C++ la başlayabilir miyim?

 102. count << "Hello world.."; burada sorun olduunu belirtiyo videodaki aynılarıını yazdım olmadı

  yardım edermisin

 103. Hocam ben derliyorumda hep hata veriyo ben senin yazdıklarının aynısını yazıyorum
  Bi baksan hata nerde acaba?
  #include
  using std::cout;
  using std::cin;

  main() {
  int x;
  cout <> x;

  }

 104. Bu sefer yaptım ancak derleyip çalıştırdıktan sonra komut istemi olarak açılan yerde hello world deilde rakamlar cıkıyo ne yapsam acaba?

 105. mrb.
  dev c++ kullanmıştım daha önce ders olarak görmüştüm tekrar kullanmak istedim çünkü lazım olacak yeniden göreceğim dersi
  Bir problemim var. ben w8 kullanıyorum dev c ++ yükledim videonun başında sizin yüklediğiniz siten sorunsuz bir şekilde kurdum programıda yazdım derleye tıkladığımda derlemiyor g++(dikkatini çekerim g diyor) çalışmayı durdurdu diyor… bu hatayı nasıl çözebilirim acaba

 106. Çok güzel anlattınız ağzınıza sağlık fakat ben programı oluşturuyorum. Done çıkıyor. Sonra çalıştır deyince: Deneme.exe geçerli bir win32 uygulaması değil diye yazı çıkıyor lütfen acilen yardım edin

 107. Kardeşim bendede tırnak işareti kırmızı olmuyor ya çalıştır diyorum sayılar çıkıyor

 108. hocam cok tesekkur ederim hep bu programlamada hevesim vardı fakat kötü anlatımdan dolayı kavrayamıcam kaygısındaydım sayenizde hepsini kavrıyorum ve kendimi geliştiriyorum

 109. Öncelikle çekmiş olduğunuz videolar için çok teşekkür ederim.çok güzel olmuş .bu videoların aynısı başka sitelerdede var alıntı yapılmış sizden heralde ,çok işime yaradı bu videolar çok teşekkür ederim iyi günler… :=)

 110. BU ARADA BENDE PROGRAM TAM TIKIRINDA İŞLİYOR GAYET GÜZEL KODLARDA SÜPER ÇALIŞIYO TEŞEKKÜRLER…..

 111. Merhaba hocam bende oyun programlamak için programlama bilgisine ihtiyaç duyuyorum. Acaba sizin dersleriniz programlama bilgisi hakkında bana yardımcı olur mu ? Olursa derslerinize başlayacağım…

 112. hocam ben sizin kitabınızı almak istiyorum ama emin değilim kitaptaki anlatım da videodaki gibi mi?

 113. Öncelikle paylaşımın için teşekkür ederim yönetici kardeş (:
  Bir sorunum vardı sizin yaptığınız çalışmadaki kodların hepsini aynen yaptığım da “derle” dediğim de hata ile karşılaşıyordum.Sorun videodaki gördüğüm “(” işareti ben onun yerine “}” bunu kullandım oldu.
  Yani ortadaki böyle main() { —–>süslü parantez

  en sondaki de böyle } ——> süslü parantez

  sanırım bir tek ben takılmışım bu konuda.

 114. [Error] ld returned 1 exit status hocam böyle bir hata veriyo ne yapmam gerekli yardımcı olurmusunuz

 115. Hocam sizin yazdığınız kodların aynısını yazdım fakat kaynak dosya hatası veriyor. Yardımcı olabilirmisiniz?

 116. C++ Eğitim Seti kitabınızı almıştık. Oğlumla birlikte çalışmaya başladık. Hacettepe Bilgisayar Mühendisliğini kazandı. Hazırlıkta. Ben tek başıma çalışmaya devam ediyorum. Eğitim setiniz çok faydalı oldu. Fakat yavaş ilerliyorum. C++ programı hazırlanırken hangi altyapı, o kullanılan altyapının da temelinde nasıl bir yazılım var. İzah edebilirseniz sevinirim. Saygılarımla, başarılarınızın devamını diliyorum…

 117. C++ ile birlikte hangi programlama dilini öğrenmeyi tavsiye edersiniz. Bilgisayar dünyasında derinleşmek için hangi siteleri takip etmeliyiz.

 118. hocam ben yeni başladım hiç bir şey bilmiyorum bana yardım edin lütfen

 119. abicim ben derle dediğimde çalışmayı durdurdu diyor bi yardımcı olurmusun…

  teşekkürler

 120. Cok sade ve güzel anlatımınız var.Bircok siteye baktım karmakarısıklar.Emeginize saglık.

 121. selamun aleyküm hocam öncelikle sizlere burdan teşşekür ederek hemen soruyorum.
  Elimde kodlab eğitim setiniz var daha doğrusu prıglama üzerine bütün kaynaklar var android bilgi yarışması yapma niyetim vardı ama nerden başlayacağımı bilemedim. Java eğitimi istediğimi bulamadım.
  Sonra sizin kaynaktan yapmaya niyetlendim .
  Şimdi ben bu uygulamann kodlarını nasıl android koduna döndürecem yani derleme birde görselliği nasıl ayarlamam gerekiyor c++ içinde var mıdır? kolay gelin.

 122. Merhaba Hocam;
  Bende C++ a yeni başlayanlardanım.Videolar gerçekten mükemmel hazırlanmış.Allah razı olsun sizden.İlk videodaki kodları aynen yazdım ama yinede usingstd::cout; kısmı kırmızı oluyor.kodları aşağıdaki gibi yaptım. Yardımcı olurmusunuz?

  #include
  using std::cout;
  using std::cin;
  using std::endl;

  main() {
  int x;
  cout << "Hello world.." << endl <> x;

  }

 123. #include
  using std: :cout;
  using std: :cin;

  main() (

  int x;
  cout <> x;

  BOYLE YAZIYORUM USING COUT DA HATA VERIYOR,NEDEN OLA BILIR HOCAM?

 124. 07.03.15 hocam hala daha birilerine yardımcı olabiliyorsunuz Allah razı olsun 🙂 Teşekkür ederim.

 125. Merhaba,
  aynı programı denememe rağmen sürekli warning veriyor.
  Character constant too long for its type. yazıyor derleyicide.
  Yazdığım program:
  #include
  using std::cout;
  using std::cin;
  using std::endl;

  main() {
  int x;

  cout << 'Hi World.';
  cout << endl;
  cout <> x;

  }

  yardımcı olursan çok sevinirim. 🙂

 126. Videolarınız gerçekten güzel ama benim günümün çoğu okulda geçiyor ve videoları sadece evde izleyebiliyorum.
  Videolarınızı indirebilmenin bir yolu var mı ?

 127. Hocam Ben Bu Dersleri Ögrenmeyi Çok İstiyorum Ama Anlatabildim Mi Hocam Sadece Youtubedan Seyredebilrim.

 128. why in the world are you trying to compile an empty project çıkıyor ne yapayım

 129. hocam bende visual studio 2013 community var bu yaptıklarınızı orada da yapmak mümkün mü?

 130. hocam ben video daki kodları yazıyorum ama derle diyorum hata veriyor videodaki kodlarınızı aynen yazdım ama olmuyo bide hocam ben yeni basladım bir tavsiyeniz varmı nasıl nerden baslamalıyım saygılar hocam

 131. merhaba. Dediğiniz programı indirdim yazdıklarınızı da aynen uyguladım fakat derle dediğimde g++.exe ile ilgili bir problem çıktığına dair kutu beliriyor ama o derleme kısmında aynı buradaki gibi DONE yazıyor sonra kutuyu kapatıp çalıştıra tıkladığımda “source not compiled” diye bi yazı çıkıyor. O yüzden ilerleyemedim. Sorunu nasıl halledebilirim :/

 132. merhaba hocam,cok guzel olmus emeyinize saglik.. sormak istediyim bi soru var,acaba using namespace std; ile sizin yazdiginiz mesela using std cout; kodu arasinda fark nedir? tesekkurler simdiden

 133. hocam ben kodları aynen yazıyorum ancak çalışmıyor ne yapmam gerektiğini bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 134. abi ben dev c++ 5.11 kullanıyorum videoda yazdıklarını yazınca hata veriyor yardım edermisin

 135. #include
  using std::cout ;
  using std::cin ;

  main() {
  int x:
  cout <> x;
  }

  hocam tüm iki noktalarda ve noktalı virgüllerde kırmızı oldu.Neden anlayamadım 🙁

 136. yorum yapmadan geçemedim,ne zamandır merak ediyordum bir türlü başlayamıyordum c++a.Bende elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim program şart.Tavsiyeleriniz ve motiveniz için gerçekten çok teşekkür ederim.Ellerinize sağlık başarılarınızın devamını diliyorum harika bir çalışma olmuş

 137. hocam çok saolun derste yaptığınız herşeyi yaptım çalıştı çok saolun yolunuz açık olsun duacınızım böyle ders veren emek veren insanların kımeti bilinmeli

 138. Öncelikle yaptığınız çalışmaları takdire şayan buluyorum.
  ben yeni başlayan biri olarak soracağım. yaptığınız tüm işlemleri bire bir yapıyorum.
  Ancak cout << ''Hello world''; yazısında sürekli hata veriyor. sizde tırnak işaretleri kırmızı oluyor ama bende olmuyor. hata olarak ''empty character constant'' hatası veriyor.

 139. Bende Microsoft Visual C++ 2008 Express Edition var ve bu cin cout komutlarını tanıtmıyoruz orda benim için sıkıntı olurmu bu olay ?

 140. hocam beni yeni proje açtığımda satırlar sıralı çıkyor 1 2 3 diye ve isimsiz değildi beinmki
  kod yazdıgğımda hatalı çıkyor yazdığım kodta şu

  #include
  using std::cout;
  using std::cin;

  main() (

  int x;
  cout <> x;

  )

  hata nerde olduğunu söylerseniz çok teşekkür ederim .

  NOTE : benim C++ ingilizce bilmiyorum fark eder mi ?

 141. Öncelikle Selamun Aleyküm.Gerçekten dersinizi çok beğendim ve bir yandan dinleyip bir yandan uygulamaya çalışıyorum.ben Dev c++ a baktım 5.11 versiyonu vardı indirdim dediklerinizi yaptım ve hello world den sonra kelime yazıp enterlarsam bana “process excited blabla seconds with return value sıfır, press any key to continue” diye bir metin yazıyor ve ben birşeye basınca kapanıyor.bu mesaj neden bende geliyor da sizde gelmiyor siz 4.9.9.2 kullanıyorsunuz.ben de gittim onu indirip kurdum ama o da bilgisayarda(Windows 10)derlemesi doğru düzgün çalışmıyor.derledim sanıyor ama yarım yamalak derliyor.lütfen yardım edin.

 142. #include
  using std::cout;
  using std::cin;

  main() {

  int x;
  cout <> x;

  }

  yazdığım zaman derlemede Id returned 1 exit status hatası veriyor. Ne yapmalıyım?

 143. oncelıkle merhabalar. benım öğrenmek ıstediğim öncelikle yaptığımız programları cmd den çıkartıp guzel birşekilde editleyebılmek . bunun hakkında bılgı verırmısın

 144. Hocam ben yazdım herşeyi bi harfe tıkladım enter a bastım ama program kapanmadı

 145. Abi “g++.exe çalışmayı durdurdu” diyor.

  Ne yapmalıyım. Söylerseniz çok makbule geçer.

 146. çok güzel bi çalışma olmuş kesinlikle çok güzel öğretiyorsunuz tebrik ederim

 147. HOCAM ÖNCELLİKLE ÇOK GÜZEL ANLATIYORSUNUZ TEŞEKKÜR EDİYORUM…
  HOCAM DERSTE GİRDİĞİNİZ KODLARI YAZDIM BEN AMA HATA VERİYOR KONTROL EDİYORUM AYNISINI YAZSAM DA HATA VERİYOR.NEDEN OLABİLİR

 148. kardeş hata vermıoda çalıştır diyince source file not complied dio açmıo siyah komut dosyasını

 149. Ben derle dediğimde Program çalıştırmayı durdurdu diyor çalıştır dediğimde derlenmiş diyor :/

 150. ya hocam benim programda bir hata veriyor ki bu hatada hello world yerine sadece 1 harf yazabiliyorum 1 harf dışına çıktığım zaman kabul etmiyor ve çok uzun diyor bu sorunu nasıl çözebilirim ? Yardımlarınızı bekliyorum.

 151. arkadaşlar kendi çapımda yapmak istediğim şeyleri yaptıktan sonra çalıştırdan derle tuşuna bastığımda bana bir sorun programın çalışmasını durdurdu uyarısı veriyor bir kaç defa silip tekrar yükledim programı ama her seferinde aynı uyarıyı aldım

 152. iyi günler çok iyi iş yapıyorsun kendı düşüncelerim takip ediyorumda lakin c++ girişde gösterdiğin hello word programını aynısını ben yazıyorum,cout hatsı verıyor ne yapacagım yardım edermısnız

 153. S.a bende derle dedikten sonra g++.exe çalışmayı durdudu diyor sizce hata nedir ?

 154. Hocam anadolu lisedi 2. Sinifim bilgisayara merakim var kendimi gelistirmek istiyorum programlama dili ogrenmeyi dusunuyorum aklimda c++ var ne dusunuyosunuz

 155. Senin yaptığının aynısını yapıyorum ama

  using std: :cout;
  using std: :cin;

  de hata veriyor ne yapmalıyım.

 156. abi benim dosyayı aynen yapıp derledeiğimde uzantısı cpp oluyor ve bilgisayar açmıyor sebebi nedir sence?

 157. Hocam şimdi bir sorun var şu ki; Dediğiniz her şeyi yaptıktan sonra derleye basıyorum ama şöyke bir hata veriyor: cout << ''Hello world..''; hata : expected `;' before "Hello" bu yazı çıkıyor ne yapmalıyım bekliyorum cevabınzıı :))

 158. abi hata veriyor nasıl olacak hepsşnş yaptım ama olmuyor … yardımcı olursan sevinirim

 159. Arkadaşlar görüyorumki Çoğunluk g++ hatasından bahsediyorsunuz bu sadece windows sürümü ile alakalı win 8 ve üstü derleme problemi var eski versiyonların dev c++ programının son versiyonu şuan 5.11 onu indirin ve sorun ortadan kalkacaktır

 160. Hocam gerçekten çok iyi anlatıyorsunuz. Bende bu programa yeni başladım ve öğrenmeye hevesim var. Anca bir söz var yazdığınız program ilk defa da çalışmayacak diye. O durum şuanda bende oldu. Videoda ki kodların aynısını yazdım ama hata alıyorum. 🙂

 161. #include

  using std: :cout;
  Using std: :cin;

  main() (

  int x;
  cout <> x;

  )

 162. derle dediğim zaman g++ hata veriyo windows çözüm arıyo program kapanacak diyor hayır diyorum done yazısı geliyo çalıştır dediğim zaman derlenmedi diyor yardımcı olablirmisiniz

 163. #include
  using std: :cout;
  using std: :cin;

  main () (

  int x;
  cout <> x;

  )

  using std : :cout;
  using std : :cin;
  bunlarda hata veriyor derle dediğimde videoyu baştan baştan açıp izliyorum yazdğının aynısını yazıyorm ama hata hata hata 🙁

 164. yiğithan using namespace std; yaz onların yerine. geç oldu ama belki birilerine faydası olur

 165. hocam her seyi yapiyorum derle diyorum. derleme kisminda error vermiyor ama, calistira bastigim anda dosya derlenmemis diyor. bi yardim ederseniz sevinirim\

 166. Hocam , motive edici bir anlatım var tüm derslerinizde. Bizler yani öğrenmek isteyenler için en güzel hediye sizler gibi öğretici ve öğretmeyi , yardımcı olmayı seven insanların olmasıdır. Zira birçok kişi bilgilerini mezara götürecek gibiler. İyi çalışmalar dilerim.

 167. hocam c++ öğrenince kendi oyunumuzu vaya programımızı yazabilecekmiyiz

 168. öncelikle çok teşşekkür ederim bu dersler için sorum ise ekranda kalmıyor açılıyor 2. rakamı yazıp entre basınca kapanıyor acaba neden

 169. abi ben yazılımları yazıyorum denetliyo done diyo ama yazılımı çalıştıramıyorum

 170. Merhaba ben C++ ile ilgili bir kaç videonuzu izledim.Bir soru sormak istiyorum.Örneğin biz C++ ile bir hesap makinesi yapıyoruz.Bu hesap makinesi sadece komut satırında mı gözüküyor.Bu hesap makinesini normal diğer programlar gibi görünür kılmak mümkün mü?Yoksa C++ buna izin vermiyor mu?

 171. daha izlemedim ama başlıcak bir kaynak bulabildim . Elinizde ki bilgi ve tecrübeyi ücretsiz paylaştığınız için teşekkür ederim .

 172. Ben yeni izlemeye başladım “hello world” örneğini deniyorum sizin yaptığınız gibi fakat en alt satırdaki } bunda hata buluyor ve açamıyorum

 173. iyi gunler gezgın satıcı problemını cozebılecek olan kodlar hangisi

 174. yazıyorum ama kabul etmiyor. Yazdığı şey şu “lostream:No such file or directory compilation terminated.” Ne yapmam gerekiyor

 175. ben ,lk videoyu gerçekleştirdiğim de multi-carachter hatasını alıyorum cout ve cin içerisine tek bi harf koyduğumda sadece derleyip çalıştırabiliyorum bunun nedeni nedir?

 176. İsmail kardeşim syntax hata almışşın (yazım hatası), yüksek ihtimalle ya 1 tane eksik } vardır, yada fazladır. Belki de { dan eksik vardır dikkatli bir şekilde incele.

 177. hocam ben derleye basıyorum g++. exe durduruldu diyor tamam diyorum done yazıyor kapata basıyorum çalıştır dediğimde ise dosya derlenmemiş yazıyor sorun neyden kaynaklanıyor?

 178. Ben de hacking le uğraşıyorum ülkemizle uğraşan bir hacker grubunu hacklemeye çalışıyorum yardımcı oldunuz sağ olun var olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir