C++ Dersleri 18 – C++ Fonksiyonlar

Bütün kitaplara fonksiyonlar konusu ilk başlara anlatılıyor.Bunun yanlış olduğunu düşünüyorum.Diziler ve Pointer hakkında bilgi sahibi olunmadan Fonksiyonlarla işe başlamak bana yanlış geliyordu.Bu sebepten Fonksiyonları en sonda işlemek istedim.

Yaklaşık 30 dk’dan oluşan C++ Fonksiyonlar videolu konu anlatımı konusunda C++ Fonksiyon çağırma,C++ Fonksiyon örnekleri,C++ Fonksiyon tanımlama gibi sorularınıza cevap bulabileceksiniz.

Ara vermeden 30 dakika boyunca konuştuğum için bazı yerlerde beynim bulanmış olabilir.Eğer yanlışım olduğunu düşündüğünüz kısımlar varsa yorum bölümünden bildirirseniz düzeltmeye çalışırım.

Faydalı olması dileğiyle,iyi seyirler..

 

One thought on “C++ Dersleri 18 – C++ Fonksiyonlar

 1. Videolar için teşekkürler.Ben de C++’ya sizin videolarınızla başladım.Konuyu çok iyi anlatıyorsunuz. Bir de ben bir C++ kitabı alıp ordan devam etmiştim biraz ama çoğu şeyi anlamamıştım. Sizin derslerinizle devam ediyorum. Konuyu süper anlatmışsınız…

 2. @Caner; güzel yorumun için çok teşekkürler.
  Takıldığın noktalar olursa sormaktan çekinme ( :

 3. merhaba öncelik birşey dicem bn bu fonksiyonları bilmiordm sayenizde birşeyler öğrendim aama benim bi sıkıntım varda şu ödevi yapamıyorm nasıl ypcagımıda bilemiyorm tam olarak yardım ederseniz sevinirim aciliyeti var yarn’a kadar.

  3 kere 10 sayı girilcek her sayıda en küçük sayı buluncak sonra bunlar sıralancak nasıl olabilir ödevim varda zorlanıyorm aciliyeti cok birde c++ da FONKSİYON olarak yapcaz fonksiyonlarda ypcaz bu programı .

  şimdiden teşekkürler

 4. @tuncay; en başından beri bir karar almıştım.Hiçbir şekilde 0’dan kodları yazarak ziyaretçilere yardımcı olmayacağım diye. ( :
  Ama mantık olarak yardımcı olabilirim.

  cout ile kullanıcıya 3 tane sayı girdirtin.

  1 fonksiyon tanımlayın.x,y,z değişkenleri olsun.
  if yapısını kullanın.Önce x büyük ise y ve z’den en büyük x olsun sonra y ve z’yi kendi arasında karşılaştırın.Bu işlemi x,y ve z için tek tek yapın.
  Daha sonra main içerisinde bunları sırası ie yazdırın.

  0’dan kodları yazarak yardımcı olursam size iyilikten çok kötülük yapmış olurum.
  Dediklerimi anlarsanız program kendiliğinden oluşacaktır emin olun.
  Kolay gelsin..

 5. Merhaba,

  Öncelikle dersler için teşekkür etmek istiyorum. Sabırlı ve azimli bir şekilde hiç bıkmadan video hazırlayıp yayınlıyorsunuz. Sizi tebrik eder ve başarılarınızın devamını dilerim.

  İlgilenen arkadaşlara da küçük bir tavsiye de bulunmak istiyorum. Öğrenmiş olduğunuz tecrübeleri mutlaka arkadaşlarınızla veya çevrenizle paylaşın. Bilgi saklamak için değildir. Siz paylaştıkça zevk alacak ve daha tecrübeli olma yolunda ilerleyeceksiniz. Çalışan herkese başarılar dilerim.

  Daha fazla uzatmadan 1.video da küçük bir problem gördüm. Aslında ortada yanlış birşey yok. Sadece tanıma uymayan bir kullanım söz konusu. ilk tanımladığınız fonksiyon int türünden oluşturuluyor ve geri dönüş değeri yapılması gereken bir fonksiyon. Ama yaptığı iş sadece ekrana selam yazısı yazdırmakta. Bu işlemi void() tanımından yapsak daha doğru olur. Kafa karıştırıcı olmasın diye paylaşmak istedim. Eğer bir yanlışım olduysa kusura bakmayın.

  Görüşmek üzere.

 6. @Mehmet;yazdığınız tanıma uyma konusunda haklısınız ancak el alışkanlığı öyle yazmışım bir hata söz konusu olmadığı için.Bu ince görüşünüz ve düzeltmeniz için ve ayrıca güzel yorumunuz için teşekkür ederim..

 7. arkadasımın tavsiyeysiyle izlemeye basladım cok faydasını gördum herkese tavsiye edicem:)emegınız için tesekkurler…

 8. Hocam ortalama kısmında ortalamayı tam sayı buluyor cünkü siz :

  int ort; gösterdiniz float ort; gösterince düzeliyor 3.5 olarak gösteriyor. Hata oradaydı kafası takılan arkadas olur diye yazdım.

 9. Merhaba,

  Bilen birçok insanın aksine bilgini çekinmeden paylaştığın için teşekkürler gerçekten. Hem de piyasada bu kadar temelden alarak anlatan yazılım kaynakları konusunda noksanlık varken 🙂
  Naçizane belirtmek isterim, toplama ve ortalamaların bulunduğu örnekte ortalama fonksiyonunu

  float ortalama(int x,int y){
  float ort;
  ort = (double)toplama(x,y)/2;
  return ort;
  }

  şeklinde yazarsanız doğru sonuca ulaşırsınız. Burada toplamadan gelen sonucu DOUBLE şeklinde işleme soktuk, yani program toplama fonksiyonundan gelen sonucu işleme sokmadan önce ondalıklı sayı şeklinde ifade etti, mesela sonuç 5 ise bunu 5.00 şeklinde aldı ve sonra 2’ye böldü, bu da bizi doğru sonuca götürdü.

  Herkese iyi çalışmalar..

 10. Kral bi site ve kral bi anlatım.. C++ derslerim çok iyi gidiyor.. Sizin sayenizde ilerideki öğretimimi program yazıcılığı üzerine yapacağım.. 🙂

 11. üs alma fonksiyonunda bi hata var sanırım
  toplam=toplam*x örnek: x=5 y=2 de sorun yok iki kere döngü oluyor… ilk döngüde toplama 5 atıyo ikinci döngüde toplama 25 atıyo , eğer y =3 girilmiş olsa hata oluyo 5^4 e eşit oluyo sonuç kitanızı da kullanmaktayım emekleriniz için teşekkürler ….

 12. unsigned long ve unsigned short fonksiyonları diye bişeyler var.sanırım faktoriyeli falan hesaplıyo direk.ama tam anlamadım.onların anlatıldığı videolar vardır belki ilerki videolarda ama eğer yoksa onları da açıklayabilirmisiniz ?

 13. aslında arada hata yapman da çok iyi olmuş. hatalar sonucu ne yapmamız gerektiğini de öğrenebiliyoruz. teşekkürler.

 14. Selam . C++ ogrenmeye sizin ilk dersinizle bashladim. buraya kadar hersheyi chok iyi anladim ama us konusunda takildim.. ishlemler bir birine girmish yardimci ola bilirmisiniz ?..

 15. #include
  #include
  using namespace std;
  int x,y;
  int topla(int x,int y);
  float ortalama(int x,int y);
  main()
  {
  cout<<"iki sayi girin"<>x>>y;
  cout<<"toplamları:"<<topla(x,y);
  cout<<"ortalama"<<ortalama(x,y);
  getch();
  return 0;
  }
  int topla(int x,int y)
  {
  return x+y;
  }
  float ortalama(int x,int y)
  { float ortalama;
  ortalama= topla(x,y)/2.0;
  return ortalama;
  }

  emeğinize sağlık çok faydalı oldunuz.. çok teşekkür ederim…

 16. eyvallah canım kardesimm cok yardımcı oldu.. Sayende kaptım derslere girememistim

 17. şu ana kadar anlattığın herşeyi anladım 😀 ama şu return x+y onu anlamadım nası dondürüyo, x+y nin toplamını main e mi döndürüyo yardımcı olursan sevinirim

 18. bazı videolarda ses sorunu war .ama Ona ragmen Hepside Çok yararlı dersler.

 19. Sormak istediğim şey int sayi 1′ i,int x e sonra tabana mi atiyor c++ da.Yada sayi 2 yi y ‘ye sonra us se mi atiyor neden surekli farklı parametreler kullandık?C++ kitabınızdada 3 sayi yi karsilastirma örnegi vardı ondada farklı parametreler kullandık.

  int usalma(int sayi1,int sayi2);

  main(){
  int taban,us;

  }

  int usalma(int x,int y);

 20. merhaba,üs alma işleminde sorun yaşamıssınız sanırım int taban, üs, a;
  taban = 3;
  üs = 4;
  a = taban;
  for (int i = 1; i <= üs-1; i++)
  {
  taban = taban * a;

  }
  label1.Text = taban.ToString();
  c# da yazdım ancak kod doğru çalısıyor.tabanı üssümüz kaçsa okadar kere döndürürüz.ve mantık aynen şu ;
  3=3*1
  9=3*3
  27=9*3
  tabanın ilk değerini a ya atayarak her seferinde değişen tabanı 3 le carpma fırsatı sağlar.kolay gelsin..

 21. merhaba. öncelikle dersleriniz için çok çok teşekkürler. bu dersi geçemedim geçen sene 1.sınıftayken. sizin yardımınızla inşallah geçeceğim. anlatımınızla motive oluyorum çünkü. sorum şu: toplama=x+y diye en başta tanımlamamız gerekmiyor mu. return x+y; kısmı kafamı karıştırdı açıkcası. İyi çalışmalar..

 22. daha önceki videolarınızda fonksiyonların önemli bir konu olduğunu ve geçiştirmek istemediğinizi söylemiştiniz. Fakat en önemli kısımda . 2.videoda sorun var. bunu düzeltebilir misiniz acaba , anlattığınız ayrıntıyı kaçırmak istemiyorum.

 23. Güzel olmuş elınıze sağlık bir şey istiyecktim bu videoları birleştirme sansınız varmı acaba yada tek lınk attasanız tek lınkle hepsını ındırebılsek teşşekkur edrız …

 24. Çok teşekkür ederim. C++ öğrenmem gerekliydi çok yardımcı oluyorsunuz. Hem kitabınızı satın aldım hem de videolarınızı izliyorum. Süpersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir