C++ Dersleri 24 – Class ( Sınıf ) Örnekleri

Tekrardan merhabalar arkadaÅŸlar.
Bildiğiniz üzere class yapısı anlatımı videolarına başlamıştık.Konu hakkında ayrıntılı bilgiler verdikten sonra bir sonraki videoda yapıcı ve yıkıcı fonksiyonlardan bahsetmiştim.Bu videoda yeni konuya geçmeyi düşünüyordum ancak sadece class örnekleri olan bir video hazırlamanın uygun olacağını düşündüm.Bu videoda 4 tane kolaydan zora sınıf örnekleri bulunmakta.İlk örnek tamamen sınıf yapısı mantığını kavramaya yönelik.İkinci soruda fit inç çevirme programını class yapısını kullanarak yapıyoruz.Üçüncü soruda class yapısını kullanarak hacim hesaplama programını yazıyoruz.Ve son class örneğimizde ise bir kütüphane programı yazıyoruz.Ayrıntılar zaten videoda bulunmakta.

Faydalı olması dileğiyle,iyi seyirler..

C++ Class Örnekleri 1

C++ Class Örnekleri 2

 

One thought on “C++ Dersleri 24 – Class ( Sınıf ) Örnekleri

 1. hocam merhaba. neden pointerla işaretlediniz değişkenleri.ben orayı anlamadım

 2. Ben de aynı soruyu soracaktım. Son örnekte “Void sakla” fonksiyonunun içerisindeki deÄŸiÅŸkenleri neden pointer olarak tanımladık? Normal olarak tanımladığımızda program o satırda hata veriyor.

 3. Hocam bir şey sorcam.Private ne işimize yarıyor?Direk olarak Public e yazsak ne degisir??????????

 4. cevaplar:

  SametT’ye ;ÅŸimdi mainden atarken obj1.sakla(“yaban”); burada yaban yazısı gider ve sakla fonksiyonundaki char türündeki ka ya atanmaya çalışır ama atanamaz. eÄŸer *ka yaparsak yine atanamaz ama *ka yaban ın yazılı olduÄŸu belleÄŸi gösterebilir.

  Ahmet’e; ÅŸimdi bankaya program yazdını düşün, hesap deÄŸiÅŸkenini private yazmadın ve class ını falan herÅŸeyi yapıp programı kütüphane haline getirdin baÅŸka bir programcı senin bu kütüphaneni kullanabilir ve direk hesap deÄŸiÅŸkenine ulaşır ve onu “deÄŸiÅŸtirebilir” kullanıcı pasasını 10 tl den 100000tl yapmasın diye hesap deÄŸiÅŸkenini private de koru ve gizle ok!
  yardımcı olabildisem sevinirim.

 5. Dersi anlatımınız çok güzel. EmeÄŸiniz için teÅŸekkürler. C++ ‘nin 19. dersten sonrasının videosu yok mu?. C++ için hangi kitabı tavsiye edersiniz.
  Ä°yi tatiller…

 6. Hocam çok teşekkür ederim ama arkadaşların soruyu ben hala anlamış değilim. biraz daha açabilir misiniz. Son örnekte neden *k ve *y tanımladık. Birde aynı işlevi string tanımlayarak yaptım ben sorunsuz çalışıyor. neden char şeklinde bir dizi tercih ediyoruzda string tipini kullanmıyoruz. Teşekkürler..

 7. hocam hepsini yaptım da dev C++ error launchin program (216) .exe sürümü çalıştırdığınız Windows sürümüyle uyumlu değil ğrogramın x86 ( 32 bit) veya x 64 ( 64 bit ) sürümünün gerekip gerekmediğini anlamak için bilgisayarınızın sistem bilgilerine bakın ver yazılımın yayıncısına başvurun diyor nolur yardıım edin hocam e postam : egoher@outlook.com

 8. Hocam son örnekte yapıcı fonksiyon kullanmadan private içindeki değişkenlere değer atadık, normalde yapıcı fonksiyon kullanmamız gerekmiyor mu ?

 9. hocam şu satırdan
  strcpy(kitapadi,ka);
  şöyle bir hata alıyorum neden acaba
  [Warning] deprecated conversion from string constant to ‘char*’ [-Wwrite-strings]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.