C++ Dersleri 39 – C++ Protected İle Kalıtım

Merhabalar arkadaşlar.
1 günde 4 konu eklediğimin farkındayım.Benim gibi birçok arkadaşında finalleri var bu aralar.Bazı arkadaşlar yorum kısımlarına Kalıtım konusunun final zamanına yetişmesini rica etmişlerdi.Bende elimden geldiğince yetiştirmeye çalıştım.Bu dersimizde çok merak edilen bir erişim türü olan Protected hakkında bilgi vereceğim ve protected ile kalıtımın nasıl olduğunu anlatacağım.
Bu videoyu izleyenlerin finallerinden minimum 70 alması dileğiyle ( :
İyi seyirler..C++ Protected İle Kalıtım

One thought on “C++ Dersleri 39 – C++ Protected İle Kalıtım

 1. kardeş anlatım güzel fakat bak sana şöyle birşey söyleyeyim: aklın yolu birir, mantıklı duşündüğünüzde sizinde aklınıza yatacakdır.. Şimdi öncelikle sen bukadar zahmet harcayıp 50 tane vide çekmişsin. anlatışın süper ona diyecek birşeyimiz yok. C++ nın temelinide eksiksiz bir şekilde vermişsin oda güzel. ama tam bu verdiklerinle insanlar birşeyler olusturma beklentisi içersindeyken, sen aniden şimdi başka bir dil anlatıcagım diyorsun.(C#) tabikide bunuda anlatabilirsin ama herşey sırasıyla. Sen malzemeleri bir bir ortaya koymuşsun tam insanlar bize bu malzemelerle ymek yapmasını ögreticek beklentisi içersindeyken, sen hoppa başka yemek yapıcaz diyorsun. bu böyle olmaz. suana kadar anlatıgın 50 videoluk C++ dersleri bir insanın iskeleti gibidir, olmazsa olmazdır, ona birşey dediğimiz yok.. ama bu insan iskelet şeklindemi kalsın? buna et giydirmek lazım deme? diyeceksinki ne yapalım..? kardeş biz zaten C den görsellik yok diye vazgeçmiş, C++ öğrenmeye kalkmışız. tam öğrettiğin kodları bir şabolana oturtalım, süsleyelim, butonlar oluşturalım, diyoruz, başka dile geçip; Hello world dan başlamanın ne alemi, lüzumu var..? dedim kendi kendime acaba C++ bunu barındırmıyormu.. google amcamda yaptıgım arastırmalar sonucu, code::Blockes diye bir program oldugunu, bunada çeşitli kütüphaneler yükleyerek, bize verdiğin kodları bir şablona oturtulabilineceğini öğrendim(tflk,gui vs vs.) yanlız bir bilen anlatmadan altından çıkmak çok güç. code::blockes da şablonu kutucukları olusturuyorum, bu seferde, dev C++ ‘da senin anlattıgın sekilde olusturdugum kodaları, diğer programdaki şablonlarla ilşkilendiremiyorum. ve eminim su 50 dersin 50 lisinide su gibi için hiç kimsede bunu yapamaz. ee durum buyken, ya siz bırakın C++ yı ben size C# öğretcem dedinmi, bu sefer insanlar derki: cout <<" sen bize küfürmü ediyorsun..?\n"
  cout <> el cevap.? :):)

 2. İçten yorumunuz için teşekkürler.
  Ama burada öğrendiğimiz kodların yapıların hiçbirisi boşa değil.
  C# , C++’a çok benziyor.
  Çok basit değişiklikler yaparak direk C#’ı öğreneceğiz.
  cout << "Merak etmeyin herşey yolunda.." ; ( :

 3. code::blockes IDE galiba ama ne gerek var visual sutido 2010 daha kırali var tek avantajı bütçe olarak sanırsam ^^.

  Hocam Bu arada ben eskiden visual stuido 6.0 biliyordum sonradan web programcılığına bir göz atayım dedim asp yi biliyorum asp.net vb giriyim dedim orda kaldım. yep yeni bir dil alakasız nerdeyse sonradan asp.net c# daha kullanışlı olduğunu duydum. Ozaman işin temelinde başladım c++ sonra c# sonrasında asp.net c# düşünüyorum sonrasında ise asp.net mvc. Web programcılığına giriş yapcakmısınız? Diğer bir soruda biraz araştırdım mesela bir program yapılıcak program hızlı çalışması gereken yerler dll olarak veya exe olarak c++ yazılıyor GUI kısmıda işte delphi, c# vb.net gibi programlarda yazılıyormus bu doğru birşeymi?

 4. Sayin hocam,

  Derslerinizi çok yakından takip ediyorum ve böyle bir projeye giriştiğiniz için sizi yürekten tebrik ederim.

  Hocam bir sorum olacak;

  Türetilmiş bir private sınıf, temel sınıftaki protected üyelere erişebilir mi?

  Teşekkürler

 5. Arkadaşlar,wxWidgets gibi kolayca c++ üzerinde gui oluşturmanız için kütüphaneler var onlara bakabilirsiniz.Sırf GUI için başka bir dil öğrenmenize gerek yok hepinize kolay gelsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir