C++ Dersleri 39 – C++ Protected Ä°le Kalıtım

Merhabalar arkadaÅŸlar.
1 günde 4 konu eklediğimin farkındayım.Benim gibi birçok arkadaşında finalleri var bu aralar.Bazı arkadaşlar yorum kısımlarına Kalıtım konusunun final zamanına yetişmesini rica etmişlerdi.Bende elimden geldiğince yetiştirmeye çalıştım.Bu dersimizde çok merak edilen bir erişim türü olan Protected hakkında bilgi vereceğim ve protected ile kalıtımın nasıl olduğunu anlatacağım.
Bu videoyu izleyenlerin finallerinden minimum 70 alması dileğiyle ( :
İyi seyirler..C++ Protected İle Kalıtım

One thought on “C++ Dersleri 39 – C++ Protected Ä°le Kalıtım

 1. kardeÅŸ anlatım güzel fakat bak sana şöyle birÅŸey söyleyeyim: aklın yolu birir, mantıklı duşündüğünüzde sizinde aklınıza yatacakdır.. Åžimdi öncelikle sen bukadar zahmet harcayıp 50 tane vide çekmiÅŸsin. anlatışın süper ona diyecek birÅŸeyimiz yok. C++ nın temelinide eksiksiz bir ÅŸekilde vermiÅŸsin oda güzel. ama tam bu verdiklerinle insanlar birÅŸeyler olusturma beklentisi içersindeyken, sen aniden ÅŸimdi baÅŸka bir dil anlatıcagım diyorsun.(C#) tabikide bunuda anlatabilirsin ama herÅŸey sırasıyla. Sen malzemeleri bir bir ortaya koymuÅŸsun tam insanlar bize bu malzemelerle ymek yapmasını ögreticek beklentisi içersindeyken, sen hoppa baÅŸka yemek yapıcaz diyorsun. bu böyle olmaz. suana kadar anlatıgın 50 videoluk C++ dersleri bir insanın iskeleti gibidir, olmazsa olmazdır, ona birÅŸey dediÄŸimiz yok.. ama bu insan iskelet ÅŸeklindemi kalsın? buna et giydirmek lazım deme? diyeceksinki ne yapalım..? kardeÅŸ biz zaten C den görsellik yok diye vazgeçmiÅŸ, C++ öğrenmeye kalkmışız. tam öğrettiÄŸin kodları bir ÅŸabolana oturtalım, süsleyelim, butonlar oluÅŸturalım, diyoruz, baÅŸka dile geçip; Hello world dan baÅŸlamanın ne alemi, lüzumu var..? dedim kendi kendime acaba C++ bunu barındırmıyormu.. google amcamda yaptıgım arastırmalar sonucu, code::Blockes diye bir program oldugunu, bunada çeÅŸitli kütüphaneler yükleyerek, bize verdiÄŸin kodları bir ÅŸablona oturtulabilineceÄŸini öğrendim(tflk,gui vs vs.) yanlız bir bilen anlatmadan altından çıkmak çok güç. code::blockes da ÅŸablonu kutucukları olusturuyorum, bu seferde, dev C++ ‘da senin anlattıgın sekilde olusturdugum kodaları, diÄŸer programdaki ÅŸablonlarla ilÅŸkilendiremiyorum. ve eminim su 50 dersin 50 lisinide su gibi için hiç kimsede bunu yapamaz. ee durum buyken, ya siz bırakın C++ yı ben size C# öğretcem dedinmi, bu sefer insanlar derki: cout <<" sen bize küfürmü ediyorsun..?\n"
  cout <> el cevap.? :):)

 2. İçten yorumunuz için teşekkürler.
  Ama burada öğrendiğimiz kodların yapıların hiçbirisi boşa değil.
  C# , C++’a çok benziyor.
  Çok basit deÄŸiÅŸiklikler yaparak direk C#’ı öğreneceÄŸiz.
  cout << "Merak etmeyin herÅŸey yolunda.." ; ( :

 3. code::blockes IDE galiba ama ne gerek var visual sutido 2010 daha kırali var tek avantajı bütçe olarak sanırsam ^^.

  Hocam Bu arada ben eskiden visual stuido 6.0 biliyordum sonradan web programcılığına bir göz atayım dedim asp yi biliyorum asp.net vb giriyim dedim orda kaldım. yep yeni bir dil alakasız nerdeyse sonradan asp.net c# daha kullanışlı olduğunu duydum. Ozaman işin temelinde başladım c++ sonra c# sonrasında asp.net c# düşünüyorum sonrasında ise asp.net mvc. Web programcılığına giriş yapcakmısınız? Diğer bir soruda biraz araştırdım mesela bir program yapılıcak program hızlı çalışması gereken yerler dll olarak veya exe olarak c++ yazılıyor GUI kısmıda işte delphi, c# vb.net gibi programlarda yazılıyormus bu doğru birşeymi?

 4. Sayin hocam,

  Derslerinizi çok yakından takip ediyorum ve böyle bir projeye giriştiğiniz için sizi yürekten tebrik ederim.

  Hocam bir sorum olacak;

  Türetilmiş bir private sınıf, temel sınıftaki protected üyelere erişebilir mi?

  Teşekkürler

 5. ArkadaÅŸlar,wxWidgets gibi kolayca c++ üzerinde gui oluÅŸturmanız için kütüphaneler var onlara bakabilirsiniz.Sırf GUI için baÅŸka bir dil öğrenmenize gerek yok hepinize kolay gelsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.