One thought on “C++ Dersleri – 8 – Operatörler ve String Kullanımı

 1. tşk muhammed ellerine sağlık…
  minnettarız sana tüm kullanıcılar…

 2. İyi günler.
  Ben bu “değil” operatörünü nasıl kullanacağımızı anlamadım. “ve” ile “veya” tamam da o tam olarak ne işe yarayacak?

 3. @Güray; değil bildiğin anlamında değili yani olmadığını ifade ediyor.
  Mesela sürekli5 sayısını girdiğini farzet programa.Kullanıcı için öyle bir kolaylık sağlıyorsun ki;sayı 5 değil ise programdan çık ekliyorsun mesela.Bu işe yarıyor en basitinden..

 4. Kolay gelsin ben bu sene TUBİTAK bilgisayar olimpiyatlarına hazırlanıyorum bu nedenle C++ dilini öğrenmem gerekli takipçinizim teşekkür ederim.

 5. Güzel Bir site olmuş elinize Sağlık Anlatımınız Süper Bunların hepsini öğrenmemiz ne kadar zamanımızı alır (Başlayalı Bir gün oldu Bu dersteyim)

 6. selam ben bu 8. dersi bitiricektim ama bu 66 gibi bir operatör var onu anlayamadım nasıl yazıaz keşke 1 nota ekleseydiniz bu böyle bu böyle diye onu buılamadığım içinde bitiremiyorum

 7. @barış; && ve operatörü sanırsam bahsettiğin.Bir olayın gerçekleşmesi için verilen 2 kriterinde doğru olması durumunda program çalışır.Bu kriterleri de && ile ayırıyoruz.

 8. #include
  #include
  using namespace std;
  main(){
  cout<>x;
  if (x>=18){
  string olumlu;
  cout<< olumlu;
  }
  else{
  string olumsuz;
  cout<<olumsuz;
  }

  system("pause");

  }

 9. bende bu c++ programına başladığım 40 saat içindeyim, ve if komutunu öğrendikten sonra hemen, Metin Erksan Film Arşivi 1.0 programını yazdım…filmlerin vizyona girdiği her yılı, girilen yıla if ve else ifle eşitleyerek hantal bir program yapmış oldum….

  daha da garibi, uzun zamandır hayal ettiğim bu programcılık işine, işte 40 saat önce oynadığım, bilgisiyar oyunu şirketi oyununda ekibimi kod dillerinde geliştirerek daha zor oyunlar üretiyordum….biraz sonra sıkılınca düşündüm ben niye yapmıyorum….

 10. arkadaşlar afedersiniz ama ben veya sembollerini okuyamadım.gösterebilirmisiniz.

 11. merhaba benim stringle ilgili bir problemim var kullanıcıdan aldıgım karakterlerin farklı olması durumunda hata belirmek istiyorum ama if ile string yapısını birlikte kullanamadım yazdıgım kodun basit bir hali surada ancak compile edemiyorum hatayı nasıl düzeltebileceğim konusunda yardımıcı olursanız sevinirim..tesekkürler
  #include
  #include
  main ()
  { string cevap;
  cout <> cevap;
  if {cevap != evet )
  cout << " yanlıs bir kelime girdiniz";

 12. merhaba benim stringle ilgili bir problemim var kullanıcıdan aldıgım karakterlerin farklı olması durumunda hata belirmek istiyorum ama if ile string yapısını birlikte kullanamadım yazdıgım kodun basit bir hali surada ancak compile edemiyorum hatayı nasıl düzeltebileceğim konusunda yardımıcı olursanız sevinirim..
  #include
  #include
  main ()
  { string cevap;
  cout <> cevap;
  if {cevap != evet )
  cout << " yanlıs bir kelime girdiniz";

 13. Merhabalar arkadaşlar. 😀

  Biz bu “değil” operatörünü nasıl kullanacağız?

  Şimdiden teşekkürler.

 14. Merhaba.Hocam dersler gerçekten güzel ve faydalı.Elinize emeğinize sağlık.
  Fakat anlayamadığım birşey var ; String komutuyla kullanıcıdan bulunduğu yeri alıp tekrar bulunduğunuz yer şurası diyorsunuz anlayamadım mantığı…Kullanıcı zaten verilecek cevabı biliyorsa neden bildiği şeyi girdi yapsın.?
  Kısacası bu string komutuyla ne gibi işlemler yapılabilir ne yazılabilir.?

 15. || bu iki çizgi işaretinin yaptığını yapan fakat tam olarak aynısını yapmayan bir işaret görmüştüm. o da şuydu: | (tek çizgi). Buna galiba “exclusive or” deniyor. bunun tam olarak nasıl çalıştığını anlamadım.

 16. WINDOWS API fonksiyonlarının hepsini barındıran bir yardım dosyası önerir misiniz?

 17. Mesela büyük “İ” veya “ü” gibi karakterler Unicode olduklarından dolayı kabul edilmiyor. Kabul edilmelerini sağlayabilir miyiz?

 18. integer’ı switch case ile kullandığımız gibi string’i de kullanamazmıyız?

 19. #include
  #include

  main() {

  string ulke;

  cout <> ulke;

  cout << "Bulundugunuz yer " <> ulke;

  }
  // Afedersin admin ben boyle yaptım ama string ulke; bolumunde durmadan hata alıyorum.. Yardım ederseniz sevinirim.

 20. #include
  #include

  main() {

  string ulke;

  cout <> ulke;

  cout << "Bulundugunuz yer " <> ulke;

  }

  Orada yanlis cıkıyor.. << yazıyorum ama cikiyor

 21. Hocam Allah razı olsun.Yemin ediyorum okulda hocadan 3 aydır öğrenemediğim şeyleri sizden 5 dakikada öğrendim.Çok teşekkürler hepinize.

 22. merhaba anlatım güzel girdiğim dersten daha kaliteli emeğinize sağlık fakat stringle ilgili problemlerim var string ifadelerdeki büyük karakterleri kücük karakterlere ceviren prgramı nasıl yapabiliriz ?

 23. çok güzel dersler umarım en sonunda gui ye giriş yapmışsınızdır. uzun zaman önce java da gui denedim ama başarılı olamamıştım. bu yüzden vb.net te küçük çaplı şeyler yaptım. ama ben her şeyiyle bir programı kodlamak istiyorum. yani butonları textboxları ben oluştuturursam çok daha iyi olur gibime geliyor. inş. ileriki derslerde bunlar vardır. yoksa bile bunlarla ilgili şeylerle ilgili video çekerseniz sevinirim

 24. #include

  using namespace std;

  main () {
  int ulke;
  cout <> ulke;
  cout <<"Bulunduğunuz yer"<> ulke ;

  }

  kod bu ama ilk satırda hata veriyo yardım et

 25. Hocam merhaba, string bölümündeki gibi kodlamayı yapıyorum fakat include eklediğim zaman hata veriyor, eklemeden yaptıgım zaman hata vermiyor ve gösterdiğiniz gibi htasız çalışıyor.
  Nedeni nedir acaba?

 26. selamlar,
  aşağıdaki gibi bir kod yazıyorum ve karşımdaki kişiye ismini soruyorum. Eğer ayhan cevabı alırsam merhaba, başka bir cevap alırsam uzgunum seni tanımıyorum demesini istiyorum. Ama her durumda uzgunum cevabını alıyorum. Ama nerede hata yapıyorum. Teşekkürler

  #include
  #include
  using namespace std;

  main () {

  string isim,ayhan;
  int x;

  cout << "Merhaba\n";
  cout <> isim;

  if (isim==ayhan) {

  cout << "merhaba ayhan, nasilsin ?";
  }

  else {

  cout <> x;
  }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir