C++ Dersleri – 9 – Atama,Arttırma ve Azaltma Operatörleri

C++ dersleri videolu anlatım konularımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz arkadaşlar.Bir önceki dersimizde Eşitlik,İlişkisel ve Mantıksal Operatörleri ayrıntılı olarak işlemiş ve örnekler çözmüştük.Aynı şekilde bu videoda da atama,arttırma ve azaltma operatörlerini anlatıyorum ve örneklerle pekiştiriyorum.

Aklınıza takılan kısımları veya benim yanlış yaptığım noktaları yorum bölümünden iletirseniz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Faydalı olması dileğiyle..

Atama – Arttırma ve Azaltma Operatörleri – C++ Dersleri Videolu Anlatım Ders – 9

 

One thought on “C++ Dersleri – 9 – Atama,Arttırma ve Azaltma Operatörleri

 1. En sonu biraz karıştırdın ama güzel anlatım, teÅŸekkürler 😀

 2. en sonda

  cout << a;

  demeden önce a için x'in bir fazlası olarak tanımlama yapmıştık neden a için "11" sayısını basmadi da "10" sayısını bastı

 3. yani ++ solda ise x i arttırıyor, saÄŸda ise bir sonraki satırda deÄŸiÅŸken olarak bir arttırıyor 1 oluyor.. yani x i deÄŸiÅŸken hale getiriyoruz anladığım kadarıyla, ++ saÄŸda ise sabit bir deÄŸeri bir arttırdığımız için aynı satırda 11 oluyor… DoÄŸru mudur?

 4. Hocam en son yazdığınız kod niye 10 Bastida 11 basmadi (Oh sheat li bolum).

  Lütfen anlatin hocam çok merak ettim…

 5. Hocam o kısmı şuan farkediyorum,çekim hatası olan videoyu eklemişim yanlışlıkla,oh sheatli bölüm nedir ya gerçekten rezilim ( :
  Es geçin hocam o kısımı ( :

 6. Peki zaten onu söylemedim, demek istediğim o bölümdeki kod niye 11 yazacağına 10 yazdı ? Kendi bilgisayarımdada denedim bendede 10 yazdı. Bunu açıklamanızı istedim.

 7. @mert; doÄŸru yeri anladım umarım.x++ olunca önce 10 yazıyo,sonra arttırıyo x’i.O yüzden önce 10 yazdı,sonraki kodlarda arttıracak x’i..

 8. @mert;zaman değilde kullanım anı olayı var.Mesela bir sonraki kullanımda diyebiliriz..

 9. Öcelikle herkeze merhaba anladıgım kadarıyşa bu videodan

  ++x ve x++ öncelikle birinci işleme gore x i 1 artır ve daha sonra x i yeni değerini aynı satırda artırılmış olarak goster demektir ve diğer satırda x cagrıldıgından artılmış deger tekrar gorunmektedir..
  2. si ise x i ilk değerinde aynı satırda goster ve daha sonra x i 1 artırıyor ve bir altındaki satırdada tekrar x cagrıldıgında x i artırılmış olarak gösteriyor
  Umarım bende açıklayıcı bir yorum yapmışımdır

  Ve videonun sonunda
  a=x++
  ve daha sonrada cout << a ; ise burada a yı x olana kadar artır ve ayı bas demek oldugunu biliyorum.. şimdiden Eline koluna emegine saglık Umarım Allah yaptıgımız ibadetlelri kabul eder

 10. cout << x++ << "\n"; // Derleyicide x'in kendisi görünür. Daha sonraki işlemlerde
  // cout << x; gibi bir kod yazılırsa x sayısına +1 ekler.

  cout << ++x << "\n";
  // Derleyicide direkt x'in kendisine +1 eklenmiş şekilde görünür.

  Benim anladığım kadarıyla böyle. Hocamızın dediği gibi soldan sağa doğru işlerler gittiği için x++ kodunu yazdığımızda önce x'i gösteriyor +1 i daha sonra ekliyor. ++x kodunda ise direkt olarak x sayısına +1 ekleyip gösteriyor.

  Birde diğer 2 kod vardı sanırım onlarda bu şekilde :

  x+=1; // cout olarak gösterilemez. Tekrar cout << x; yapılması gerekir.
  x=x+1; // cout olarak gösterilmez. Tekrar cout << x; yazılması gerekir.

  Bu iki kod direk +1 ekliyor ve derleyici direk +1 verilmiş olarak gösteriyor. Sanırım ikisi arasında fark yok.

 11. kastettiÄŸin (%) iÅŸaretiyse mod ÅŸu oluyor: 10 sayısının 4’e bölünme iÅŸlemini ele alalım. burada 10, bölünen sayı. 4, bölen sayı. 10’u 4’e tam bölen sayı, 2. yani 2.4 + x = 10. buradaki x tam bölümün tamamlanabilmesi için kalan sayı oluyor, bu da mod (%) oluyor. yani kısacası, 10’un 4’e bölümünden kalan 2 sayısı, 10’un 4’e göre modu oluyor.

 12. Hocam iyi anlatım olmuş, anlıyorum ,derslerinin devamını dilerim,ALLAH razı olsun.
  Not(C++ Dersleri – 9 – Atama ,Arttırma ve Azaltma Operatörlerinin 2.bölümü yok internete bırakırsanız sevinirim.) Hayırlı günler………..

 13. ders 9 bu videoda bitirmi? men sonda qarishdirdim deyesen. video ele bil tam qurtarmir, men tam anlamadim.bu dersin davami var?
  amma yene de ders super olub, Allah razi olsun

 14. Neden 10 verdi?

  söyle olmalıydı;

  a=x++;

  cout<>x;

  dendiği zaman tablo 11 oalrak gözükür..
  saygılar

 15. Selamın Aleykum
  topldığım sayıları bölemiyorum x+y=a; a/2; yada cout <<a/2; de olmuyor. cout<>a; yapıp a/2 yapınca olmuyor nasıl yapabilirim.

 16. Eline koluna agzına saglık hocam cok iyi anlatmaşsın dunden bu yana izlyorum hocamın anlattıklarından bir donemde anlayamdm ama 3 gunde hocamın anlattıklarından daha iyi anladim tekrar eline saglık kolay gelsn.

 17. @dogus videoyu HD izle kardesim.

  include
  using namespace std;

  int x;

  cout << "Bu arada hocam cok güzel anlatıyorsunuz. Her seyi cok iyi anladım. elinize saglik"<>x;

 18. #include
  using namespace std;
  int main()
  {
  int x;
  cout<>x;
  while (x<10){
  ++x;
  cout<<x<>x;
  }
  ++x veya x++ biÅŸey farketmiyor neden ?

 19. muhammed hocam ilk once anlatışınız çok güzel ve ben univ hazirlik da okuyan elektrik-elektronik ogrencisiyim ilerde karşıma çıkacak ve gelişimim için gerekli programlari rica etsem ögrenme sirasına koyarmısınız .

 20. hocam herşey iyi güzel. ama ben şunları nerde kullanıcağımızı anlamıyorum bi türlü. mesela oturdugun şehiri yazıp altında oturdugun şehir bu gibi şeyleri nerede kullanıcaz?
  öğrenmeyi çok isitiyorum ama neden istiyorum bilmiyorum 😀

 21. a=++x; olsaydı 11 yazardı çünkü ++x dediÄŸimiz bölüm x’in deÄŸerini 1 arttırıp eski deÄŸerini yok ediyor. x++ ise x xin deÄŸerini sadece bi anlık kullanım için 1 arttırıyor.yani a nın deÄŸerini deÄŸiÅŸtirmek için x++ kullanamayız bilgisayar hafızaya almıyor. ha for döngüsü içinde kulanabilirsin x++ olayını anlık iÅŸlemler için ama kayıtlık iÅŸlemler için x++ kullanılmaz. Bu yazıyı okuyupda anlayana madalya takıcam 😀

 22. son örnek
  “a=x++” a=10,x=11
  “a=++x” a=11,x=11
  bu hata olmasa bende tam anlayamıycaktım güzel olmuş hocam:)

 23. Abi cildirdim resmen 😀 o kadar karistirmissinki kalkip kostum iki tur sinirden oyle diyeyim sana. ++x ve x++ anladim sanirim. ++x oldugu zaman mevcut x degerini degistirip yeni x degeri atiyor. x++ oldugu zaman bir sonraki satira mevcut x degerini artirip sonraki satiri oyle isliyor ama degisken x degerini degistirmiyor sanirim.birde su detay var ooww sheats kismina hic girmiyorum ekleme video da olmamais kirildim orda 😀

  anladigim su bilen varsa beilmeyene anlatsin,yanlis anladiysam duzeltin

  ++x ve x+=1 ayni islemler x degiskeninin degerini sonraki tum satirlar icin degistiriyoruz fakat
  x++ yazdigmiz zaman sadece o satirlik kullanmak istedigimiz bir degeri giroyruz kodun devaminda x++ etkilemiyor yani ilk bastaki mevcut x degerini kullaniyoruz sadece bir sonraki satiri etkiliyor yanlismiyim ?

  birde atiyorum kodun devaminda ilk bastaki mevcut x degeri kullanmak istiyoruz ama 1 den fazla deger artmasini ya da azalmasini istiyoruz yani x++ islemi. peki ben bir satirlik x degerini degistirmek icin hangi yolu izleyecegim. yani x=5 ve ben bir satir icin x degerimin x=7 olmasini yani 2 olmasini istiyorum o zaman ne yapacagim ? x+=2 dersem kodun tamamin de degisir ve sonradan yine x-=2 diye duzeltmem gerekir tek yol bumudur ?

 24. Bu arada emeginize saglik gercekten 😀 anlik sinirle tesekkur etmeyi unutmusum. tum emek ve cabalariniz icin tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.