Sql Count,Sum,Avg,Max,Min Fonksiyonları (Ders 10-11)

Merhabalar arkadaÅŸlar,
Bu dersimizde Sql’de Aggregate fonksiyonları anlatmaya çalışacağım.Count komutu,sum komutu,avg-max-min komutlarının tanımlarını,ne iÅŸe yaradıklarını,nerelerde kullanabileceÄŸimizi ve onlarca örnek çözümüyle bu konuyu sizlere anlatmaya çalıştım.

Yararlı olması dileğiyle,iyi seyirler..

Sql Count,Sum,Avg,Max,Min Fonksiyonları 1.Kısım

Sql Count,Sum,Avg,Max,Min Fonksiyonları 2.Kısım

One thought on “Sql Count,Sum,Avg,Max,Min Fonksiyonları (Ders 10-11)

 1. Ellerine saÄŸlık Muhammed Abi 🙂 çok güzel olmuÅŸ Allah razı olsun…

 2. hocam, 1 hafta kadar önceye kadar sitenizi keşfettim, gerçekten bulunmaz bir site haline gelmiş, hayli vakit ve emek harcanmış ve çok faydanılası siteniz olmuş, kutluyor ve allah razı olsun diyorum. Herbir saniyesi kabındaki bilginin taşması olan videolardan C++,ardından SQL bir solukta seri halde sayrediyor karınca kararınca takip edip öğrendiğimi fark ettikçe daha da müptela bir şekilde müdaviminiz oldum.
  Lakin önceden ses-video uyumsuzluğunuzu camtasia studio ile çözdüğünüz halde şu cızırtılı mikrofon sesi beni ve sizi dinleyen herkesi inanılmaz rahatsız ediyor bunu da çözün hocam. Dikkat ettiyseniz her kelimenin ilk harfi çazırdıyor vede siz konuşmazken seste artan bir boşluk sesi(sanki motoru giderek yol alıyormuş gibi hışırtılarla) videoları seyrediyoruz. Bunun çözümü ve sebebi kanatimce kulandığınız mikrofon (dahili notebook içindeki mikrofon bile olabilir ) lakin 1 haftadır her bir dersi dinlerken kulağımızın zarı isyanlarda. Hocam mümkünce ve size külfet olmayacaksa mikrofonu değiştiriniz eskisini disable veya susturup ucuzda olsa başka bir mikrofon kullanmanızdır eminim yüksek bir hayran kitleniz memnun olacaktır. Belki sizin hoparlörden fark etmiyorsunuz ama olurya bir sesin yüksek çıktığı arkadaşta dinleyin hele bizim gibi gece ortamında klavye tıkırdatansanız offf ki ne offffff. Çekilir değil. Sizin cansiper hane güzel anlatışınız uğruna isterse asfalt sökücü yanında ders anlatın yine de dinleriz. Ama ne olur hocam değiştirin şu mikrofonu. Hatta size eğer USB üzerinden ses ileten bir mikrofon bulursanız BERRAK ve YANKISIZ bir ses elde edersiniz ki o zaman size müptela ve sabırsızlıkla bişeyler öğrenmek isteyen herkesi memnun edersiniz. Bu vesile şükranlarımı sunar, eğitim ve iş çalışmalarınızda rabbim yar ve yardımcınız olsun,

 3. Harika bir anlatım. Bir çok video izledim ÅŸimdiye kadar ama ilk defa bir ÅŸeyler anlıyorum. Olması gereken bilgiler gayet anlaşılır bir dille anlatılmış. Sql’i programlamayı hiç bilmeyen ben bile birÅŸey anlıyorsa söylenecek söz yok demektir. Çok teÅŸekkürler.

 4. HOCAM SÄ°ZE BÄ°R SORUM VAR YARDIM EDERSENÄ°Z SEVÄ°NÄ°RÄ°M
  sql diagrama girmeye çalıştığım zaman belirtilen modül bulunamadı yazıyor.

  acaba sebebi ne olabilir diagramı kullanamıyorum.

 5. Hocam sayac tablomda 3 adet sütun var.
  Tarih(datetime), IPno(nvarchar(50), Toplam(int) şeklinde. Sayac şu şekilde çalışıyor. Gelen IpNo yoksa yeni satır ekliyor varsa Ilgili Ip adresinin karşısında Toplam sütununa +1 ekliyorum.
  Kayıtları listelerken günlük tekil, günlük çoğul, dün tekil, dün çoğul şeklinde sqlden veriyi çekip labellere aktarabiliyorum. Ancak tarihleri süzüp en çok tekil giriş yapılan tarihte count sayısını alamıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?
  Not: Tabloyu ilk oluşturduğumda tarih (date) idi. İlk kayıtlar ör: 2016/08/15 00:00:00 şeklinde geliyordu. Bu kayıtlarda

  — select top 1 tarih = convert(varchar(20),Tarih,106) , count(Toplam) grupla
  –from Sayac
  –group by tarih
  –order by grupla desc

  Stored Procedures ile kaydı çekebiliyorum.

  Ancak sütun tipi datetime ile kayıt satır toplamını alamıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.