Sql Count,Sum,Avg,Max,Min Fonksiyonları (Ders 10-11) - MuhammedMastar.com

Sql Count,Sum,Avg,Max,Min Fonksiyonları (Ders 10-11)

Tarih: 29 Ekim 2011 Yorum: 6

Merhabalar arkadaşlar,
Bu dersimizde Sql’de Aggregate fonksiyonları anlatmaya çalışacağım.Count komutu,sum komutu,avg-max-min komutlarının tanımlarını,ne işe yaradıklarını,nerelerde kullanabileceğimizi ve onlarca örnek çözümüyle bu konuyu sizlere anlatmaya çalıştım.

Yararlı olması dileğiyle,iyi seyirler..

Sql Count,Sum,Avg,Max,Min Fonksiyonları 1.Kısım

Sql Count,Sum,Avg,Max,Min Fonksiyonları 2.Kısım

Yazar: admin (144 Posts)


Etiketler:6 Yorum var:

Avatar

Brk dedi ki..

Ellerine sağlık Muhammed Abi 🙂 çok güzel olmuş Allah razı olsun…

29/10/2011 16:04

Avatar

orhan dedi ki..

hocam, 1 hafta kadar önceye kadar sitenizi keşfettim, gerçekten bulunmaz bir site haline gelmiş, hayli vakit ve emek harcanmış ve çok faydanılası siteniz olmuş, kutluyor ve allah razı olsun diyorum. Herbir saniyesi kabındaki bilginin taşması olan videolardan C++,ardından SQL bir solukta seri halde sayrediyor karınca kararınca takip edip öğrendiğimi fark ettikçe daha da müptela bir şekilde müdaviminiz oldum.
Lakin önceden ses-video uyumsuzluğunuzu camtasia studio ile çözdüğünüz halde şu cızırtılı mikrofon sesi beni ve sizi dinleyen herkesi inanılmaz rahatsız ediyor bunu da çözün hocam. Dikkat ettiyseniz her kelimenin ilk harfi çazırdıyor vede siz konuşmazken seste artan bir boşluk sesi(sanki motoru giderek yol alıyormuş gibi hışırtılarla) videoları seyrediyoruz. Bunun çözümü ve sebebi kanatimce kulandığınız mikrofon (dahili notebook içindeki mikrofon bile olabilir ) lakin 1 haftadır her bir dersi dinlerken kulağımızın zarı isyanlarda. Hocam mümkünce ve size külfet olmayacaksa mikrofonu değiştiriniz eskisini disable veya susturup ucuzda olsa başka bir mikrofon kullanmanızdır eminim yüksek bir hayran kitleniz memnun olacaktır. Belki sizin hoparlörden fark etmiyorsunuz ama olurya bir sesin yüksek çıktığı arkadaşta dinleyin hele bizim gibi gece ortamında klavye tıkırdatansanız offf ki ne offffff. Çekilir değil. Sizin cansiper hane güzel anlatışınız uğruna isterse asfalt sökücü yanında ders anlatın yine de dinleriz. Ama ne olur hocam değiştirin şu mikrofonu. Hatta size eğer USB üzerinden ses ileten bir mikrofon bulursanız BERRAK ve YANKISIZ bir ses elde edersiniz ki o zaman size müptela ve sabırsızlıkla bişeyler öğrenmek isteyen herkesi memnun edersiniz. Bu vesile şükranlarımı sunar, eğitim ve iş çalışmalarınızda rabbim yar ve yardımcınız olsun,

03/11/2011 14:39

Avatar

Senem dedi ki..

Harika bir anlatım. Bir çok video izledim şimdiye kadar ama ilk defa bir şeyler anlıyorum. Olması gereken bilgiler gayet anlaşılır bir dille anlatılmış. Sql’i programlamayı hiç bilmeyen ben bile birşey anlıyorsa söylenecek söz yok demektir. Çok teşekkürler.

30/01/2012 01:07

Avatar

hamit dedi ki..

keske devam etseydi sql dersleri ve c# dersleri

29/04/2012 19:34

Avatar

ibrahim dedi ki..

HOCAM SİZE BİR SORUM VAR YARDIM EDERSENİZ SEVİNİRİM
sql diagrama girmeye çalıştığım zaman belirtilen modül bulunamadı yazıyor.

acaba sebebi ne olabilir diagramı kullanamıyorum.

04/08/2012 00:20

Avatar

vm dedi ki..

Hocam sayac tablomda 3 adet sütun var.
Tarih(datetime), IPno(nvarchar(50), Toplam(int) şeklinde. Sayac şu şekilde çalışıyor. Gelen IpNo yoksa yeni satır ekliyor varsa Ilgili Ip adresinin karşısında Toplam sütununa +1 ekliyorum.
Kayıtları listelerken günlük tekil, günlük çoğul, dün tekil, dün çoğul şeklinde sqlden veriyi çekip labellere aktarabiliyorum. Ancak tarihleri süzüp en çok tekil giriş yapılan tarihte count sayısını alamıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?
Not: Tabloyu ilk oluşturduğumda tarih (date) idi. İlk kayıtlar ör: 2016/08/15 00:00:00 şeklinde geliyordu. Bu kayıtlarda

— select top 1 tarih = convert(varchar(20),Tarih,106) , count(Toplam) grupla
–from Sayac
–group by tarih
–order by grupla desc

Stored Procedures ile kaydı çekebiliyorum.

Ancak sütun tipi datetime ile kayıt satır toplamını alamıyorum.

15/08/2016 10:28


Yorum Yap:


© Tüm Hakları Saklıdır - Kaynak belirtmeden alıntı yapılamaz!